[siteorigin_widget class="SiteOrigin_Widget_Headline_Widget"][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class="SiteOrigin_Widget_Hero_Widget"][/siteorigin_widget]

חברים יקרים,

בימים אלו, רגע לפני חג החנוכה, אני מרגישה שזכיתי להיות מוקפת ב"ניסים קטנים" המתרחשים ממש כאן בשכונת רמת אשכול בלוד. אט אט האורות חוזרים לדלוק בבניינים במסגרת פרויקט סביבתי קהילתי במתחם החשמונאים, מיזם "הבית החם" שלנו משגשג ופותח את דלתותיו ליותר ילדים למשפחות מוחלשות ופרויקט ה"דיור בר השגה" קורם עור וגידים. הניוזלטר שלפניכם מאפשר הצצה אל חלק מהתכניות שג'ינדאס מפעילה, אל המאמצים הבלתי פוסקים לקדם ולפתח את תחום ההתחדשות העירונית בעיר, בניית קהילות, פיתוח כלכלי, העצמת נשים, טיפוח הנהגה מקומית ושלל תכניות נוספות.    

סיפור חג החנוכה מלמד אותנו כיצד קבוצה קטנה, לכאורה חסרת סיכויים, הצליחה לשנות את העולם הסובב אותה באמצעות עבודה קשה, אמונה ונחישות. אני סבורה שאותם אמצעים הם המאפשרים בסופו של דבר לגרום לשינויים חברתיים. הפעילות של ג'ינדאס בלוד מדגימה אף היא שחזון משותף ואחדות בקרב התושבים הינם הכרחיים על מנת להביא לשינויים משמעותיים בסביבה ובמציאות החיים שלנו. בשעה שאתם קוראים וחולקים את סיפור חג החנוכה עם המשפחה והחברים שלכם אני מציעה שתאפשרו לעצמכם את הזמן לשאול כיצד גם אתם יכולים לחולל שינויים. 

אנו זקוקים לתמיכתכם על מנת להרחיב ולעבות את הפעילויות של ג'ינדאס בקהילה המקומית. תרומתכם תסייע לאפשר את המשך פעילותו של "החדר החם" שעתה נגיש למספר רב יותר של משפחות מוחלשות. תמיכתכם תגביר את שיתופי הפעולה של ג'ינדאס עם תושבי העיר, עם מרכז שיקגו ועם דמויות מפתח בקהילה. שיתופי פעולה אלו יובילו לשינוי חיובי עבור אוכלוסיות הזקוקות לו יותר מכל.

בהוקרה רבה על תמיכתכם הנדיבה ובברכת חג אורים שמח.

בידידות,

אביטל בלונדר

מייסדת ומנכ"לית

עמותת ג'ינדאס להתחדשות עירונית בלוד

[siteorigin_widget class="SiteOrigin_Widget_Button_Widget"][/siteorigin_widget]

 

 


 

[siteorigin_widget class="SiteOrigin_Widget_Hero_Widget"][/siteorigin_widget]

מדליקים את האורות בחשמונאים בדיוק בזמן לחגים

ב30 לנובמבר, רגע לפני חנוכה, האורות נדלקו במתחם חשמונאים בשכונת רמת אשכול בלוד. לאחר עשורים ארוכים של מסדרונות וחדרי מדרגות חשוכים, נורות שבורות ותשתית חשמל לקויה, דיירי המתחם זכו לחזור לבית מואר המזמין אותם להלך במסדרונותיו וחצרותיו.

תיקון התשתית החשמלית בשטחים הציבוריים המשותפים במתחם החשמונאים מהווה חלק אחד מתכנית רחבה הרבה יותר השואפת לשפץ ולחדש את השטחים המשותפים בשכונת רמת אשכול. תחילה התכנית עסקה בנושאים תיאורטיים ובהמשך בפעילות שטח ובעבודות השיפוץ גופן. חשוב לציין שפרויקט זה לא היה מתאפשר ללא תמיכתה של חברת נשר מפעלי מלט ישראליים שבאדיבותה תרמה את הסכום ההתחלתי שנדרש להנעת הפרויקט.

עם כינון השותפות עם נשר הפרויקט יצא לדרך, תחילה בסדרה של מפגשי העשרה עבור דיירי השכונה ובהמשך בתהליך ארוך של ביצוע מלאכת השיפוץ והחידוש על ידי כלל דיירי המתחם, לרבות דיירים שהינם בעלי מקצוע רלוונטי שהובילו את השיפוץ עצמו. לאורך השנה דיירי השכונה נחשפו לתכנים שעסקו בחשיבות של הקמת וועדי דיירים, יישוב סכסוכים, תקשורת בריאה בין דיירים, אחזקה וטיפול בבתים משותפים וכיו"ב. הרצאות אלו היוו חלק מרכזי בבניית תחושת המסוגלות והמחויבות ההדדית הקיימת בין דיירים בבית משותף.

בחלקו השני, הפרויקט עסק במלאכת השיפוץ עצמה; כלל דיירי המתחם לקחו חלק בעבודות, הורים וילדים, צעירים ומבוגרים, דיירים מכל גווני הקשת החברתית, כולם נשאו באחריות להצלחת הפרויקט. קומה אחר קומה, קווי חשמל אוחו, נורות הוחלפו ומפסקים תוקנו. לבסוף, הן הדיירים והן 3 הבניינים היו מוכנים לטקס החגיגי הגדול של הדלקת האורות במתחם. השמחה הייתה ניכרת על פני המשפחות הצעירות ובעיקר על פני הילדים הקטנים. עבורם הדלקת האורות מסמלת פתח לאופטימיות חדשה ולחיזוק ההבנה שבניית קהילה נחושה ומאוחדת תאפשר לייצר עתיד טוב יותר, תחילה לשכונה ובהמשך, מי יודע, אולי גם ללוד כולה. 

[siteorigin_widget class="SiteOrigin_Widget_Hero_Widget"][/siteorigin_widget]

רק השואפות גבוה זוכות לנשום אוויר פסגות –פרויקט השלמת השכלה לנשות רמת אשכול

טיול רגיל בשעות אחר הצהריים בשכונת רמת אשכול מדגים בצורה מאוד מוחשית עד כמה הנוכחות הנשית דומיננטית בנוף. לאן שלא תסתכלו תראו נשים מטפלות בילדיהן, עורכות סידורים, מנהלות בתי עסק ולומדות ומלמדות במרכזים הקהילתיים. 

למביט מהצד נראה כי הנשים פה מהוות את עמוד השדרה של השכונה ומתנהלות בה בשלווה שלא מתיישבת עם הדינמיות התזזיתית שלה. אך אל לכם להיות מופתעים, מרבית המשפחות המתגוררות בשכונה מנהלות אורח חיים בו בני הזוג מחזיקים בתפקידים מסורתיים מבוססי מגדר – הנשים מנהלות את משק הבית ומטפלות בילדים שעה שהגברים יוצאים לשוק העבודה. על אף שהחלוקה המגדרית הזאת טומנת בחובה אתגרים לא קלים, היא מאפשרת לנשים המקומיות תובנות מיוחדות ומבט מעמיק לתוך הדינמיקות הקהילתיות השונות. מצב עניינים ייחודי ומעניין זה אמור לאפשר לנשות השכונה ליזום ולקדם שינויים חברתיים כפי שהם עולים מהשטח. בפועל, למרות הפוטנציאל הרב של הנשים, עד כה לא הסתייע בידן לשמש כמחוללות שינויים. במשך שנים רבות, לחצים כלכליים וחברתיים שונים מנעו מהנשים גישה להשכלה אלמנטרית, מרביתן לא זכו להשלים 12 שנות לימוד וחמור מכך לא זכו להזדמנות אמתית להגשמה עצמית.

ניסיונה של ג'ינדאס והמפגש היומיומי שלה עם האוכלוסיות השונות המרכיבות את השכונה אפשר לה לזהות את הדיסוננס הקיים בין הפוטנציאל הגלום בנשים לבין מימושו בפועל. לפיכך, ג'ינדאס יזמה בשיתוף עם ההנהגה המקומית, תכנית חינוכית המאפשרת לאותן נשים מוכשרות להשלים את חוק לימודיהן. התכנית בנויה כך שהיא ראשית, מסייעת לנשות השכונה לשפר את כישוריהן הקיימים ולרכוש כישורים חדשים, ושנית, משפרת באופן משמעותי את הזדמנויות התעסוקה עבור אותן נשים.

במהלך השנה האחרונה כ-20 נשים מקומיות השתתפו בתכנית, נשים אלו התייצבו מספר פעמים בשבוע במתנ"ס הקהילתי בשכונה ולמדו בשקידה ובמסירות ראויות להערכה. עבור מרבית נשים אלו, עצם ההיתכנות של השתתפות בתכנית תובענית שכזו אינה מובנת מאליה. נשים אלו נתונות תחת לחץ רב הנובע מגידול ילדים, שמירה על מקום העבודה ועל המעגל המשפחתי והחברתי הקרוב אליהן. יחד עם זאת ולמרות הקשיים הרבים התכנית זכתה להצלחה רבה והנשים הגיעו להישגים ולציונים מרשימים לכל הדעות. יותר מהכול, תכנית השלמת ההשכלה הדגימה לראשונה עד כמה איתנות וברות תושייה נשים אלו ולאילו גבהים הן מסוגלות להגיע אם רק יתאפשר להן.   

[siteorigin_widget class="SiteOrigin_Widget_Hero_Widget"][/siteorigin_widget]

פורום נשות עסקים מקומיות  

לאורך ההיסטוריה העשירה שלה העיר העתיקה בלוד אופיינה כמרכז שוקק של מסחר ועסקים. סוחרים מציעים ממיטב מרכולתם לבאי השוק ובתי העסק המקיפים אותו מציעים אף הם שפע של טובין שלא פעם תמצאו רק בלוד ורק בעיר העתיקה. חלק בלתי מבוטל מבתי העסק הפועלים בעיר מנוהלים על ידי נשים תושבות השכונה. אותן נשים חייבות להיות בעלות כישורים יוצאי דופן בכדי להתגבר על שלל האתגרים הכרוכים בהיותן נשים עובדות בסביבה מסורתית ומאתגרת כלכלית.

בימים אלו ג'ינדאס מייסדת פורום נשים בעסקים שישמש כמעין חממה לאותן נשים בעלות עסקים. הפורום יספק שורה של הרצאות מקצועיות העוסקות, בין היתר, באופטימיזציה של פעילות עסקית, יסייע בבניית תכניות עסקיות ושיווקיות, יעזור לנשים לקבל בזמן אמת תשובות פרגמטיות לשאלות העולות מהשטח, מההתנהלות היומיומית, ובעיקר ישמש כפלטפורמה להפריה והעצמה הדדית. בטווח המידי הפורום שם לעצמו למטרה לייצר סביבה אינטימית ובטוחה עבור הנשים בה יתאפשר להן לרקום קשרים ושותפויות ולגדול מבחינה אישית ומקצועית. בטווח הארוך ג'ינדאס פועלת לכינונה של וועדת היגוי שתאפשר לנשים להעצים את הכוח הטמון באחדותן כקבוצה ולרתום אותו למען קידום קהילת העסקים כולה.

נכון להיום, ג'ינדאס גיבשה קבוצה של 30 נשים המתעתדות להשתתף בפורום. המפגש הראשון של הפורום צפוי להתקיים ב10 בינואר ואחריו תתקיים סדרה של מפגשים לאורך השנה כולה.

[siteorigin_widget class="SiteOrigin_Widget_PostCarousel_Widget"][/siteorigin_widget]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *