העיר העתיקה

שיקום העיר העתיקה של לוד

8,000 שנות היסטוריה ניצבות מאחורי העיר העתיקה של לוד. היא עמדה על תילה ושגשגה כעיר מסחר בתקופה הרומאית, בתקופת הצלבנים ובשנות השלטון העות'מאני. שרידים מהתקופות השונות עדיין ניצבים ברחבי העיר העתיקה, מזכירים את חשיבותה ואת ההיסטוריה העשירה שלה.

למרבה הצער רוב מבני העיר העתיקה נהרסו או ניזוקו קשות, והשרידים הקיימים עזובים ומוזנחים. עם האצת תהליכי ההתחדשות העירונית, גם העתיקות מתעוררות לחיים: אתרים היסטוריים, ביניהם בית-בד, מפעל לייצור סבון וחאן עות'מאני זוכים לשימור ארוך-טווח והופכים למרכזי עניין קהילתיים. כחלק מהתהליך מבנים היסטוריים ישוחזרו ויהפכו לאתרי תיירות המספרים את סיפורה ההיסטורי של לוד, וכן למקומות מפגש לאוכלוסיות השונות בלוד.

תוכנית שיקום האתרים ההיסטוריים כוללת:
שיתוף פעולה עם העירייה
שיתופי פעולה עם עסקים מקומיים וארגונים ללא מטרות רווח להגדלת התיירות
הקפדה על שמירת מנהגי הדתות השונות, מאחר וחלק מהאתרים הם אתרי דת
עידוד מעורבות של האוכלוסיה המקומית בפרויקט
ג'ינדאס זיהתה את הפוטנציאל הטמון בהיבטים ההיסטוריים של העיר כמנוע נוסף לתהליכי ההתחדשות, הצמיחה והפיכת לוד למוקד תרבות ומסחר באזור.
קרא עוד על ההיסטוריה של העיר העתיקה של לוד

חאן חילו

חאן חילו נבנה במאה ה-19 כאורחן דרכים לתיירים וסוחרים בתקופה העות'מאנית. בחלוף הזמן חאן חילו ננטש והפך עזוב ומוזנח.

בשיתוף המכון הישראלי לארכיאולוגיה ובתמיכת חברי הקהילה המקומית, ג'ינדאס פועלת להפוך את חאן חילו משריד מוזנח לחלל קהילתי ושוקק.

כיום חאן חילו מארח בין כתליו את שוק הלילה, המושך אליו מבקרים מכל רחבי המדינה.

שיקום בית הקשתות

ג'ינדאס יוזמת ומקדמת תוכנית לשיקום מקיף של "בית הקשתות" - בית-בד עתיק, שתהפוך אותו למרכז תרבות ואומנות. 

השותף המרכזי לתוכנית הזו הוא המכון הישראלי לארכיאולוגיה, כחלק מהמכון לארכיאולוגיה ע"ש סוניה ומרקו נדלר באוניברסיטת תל אביב. המכון הגה תוכנית פעולה לבית הקשתות, כחלק מתוכנית לקידום מחקר ושיתוף קהילות בפעילויות באתרים היסטוריים ברחבי הארץ.

במסגרת פעולות השימור במקום ישומרו גם הטכנולוגיות ששימשו את אנשי לוד של פעם להפקת שמן זית, במקביל להפיכת המבנה בטוח ומתאים לשימוש מודרני.

כחלק מיוזמות קידום התיירות של ג'ינדאס, בית הקשתות ייצור מקומות תעסוקה נוספים ויקדם פיתוח קהילתי באזור העיר העתיקה של לוד. בית הקשתות המשופץ יהווה סיבה נוספת להגיע ללוד, להישאר עוד קצת וכך המוקד התיירותי החדש יהפוך חלק מהעתיד הכלכלי של לוד.