בשנה החדשה

חברים יקרים,

שנה פוריה נוספת מגיעה לקיצה ואנו בג'ינדאס מתכוננים במרץ לחודשים עמוסים בפעילות עבור הקהילות המגוונות בשכונת רמת אשכול. הפעילויות שאנו מובילים בשכונה יחד עם המרכז הרב תרבותי שיקגו, ממשיכות להגיע אל מאות תושבים יהודים וערבים, ילדים, בני נוער וותיקים.

תוכניות פרויקט הדיור החברתי שלנו ממשיכות להתקדם ועיריית לוד מינתה את המרכז הרב תרבותי שיקגו ואת ג'ינדאס להובלת תהליך שיתוף הציבור כחלק מצוות תכנית המתאר לעיר העתיקה.

המכתב להלן מציג את הפעילויות העיקריות שלנו שהתקיימו לאחרונה. אני מזמינה אתכם לקרוא בהרחבה על כל אחד מהם באתר האינטרנט שלנו:

  • שיתוף ציבור: סקר תושבי שכונה ועסקים

  • חדר חם: מרכז לילדים צעירים

  • סיורים מודרכים על ידי תושבי השכונה: מיזם לפיתוח כלכלי

  • ביקור משלחת עיריית לוד לארה"ב

  • ציון חג הסיגד בלוד

אני מודה לכולכם על ההתעניינות בתהליכי ההתחדשות של השכונה הייחודית שלנו, המחויבות שלכם מהווה עבורנו השראה ותמיכה ומאפשרת ליוזמות של ג'ינדאס לחולל שינוי אמיתי בשטח.

אני מאחלת חג חנוכה מלא באור ושמחה לאלו מבינכם שחוגגים אותו וברכת חג שמח לכל החוגגים את החגים באשר הם, ושולחת את מיטב האיחולים לשנת 2017 בתקווה לשנה משגשגת בעיר העתיקה בלוד ובכל מקום בו אתם נמצאים.

בידידות,

אביטל בלונדר

מייסדת ומנכ"לית

עמותת ג'ינדאס להתחדשות עירונית בלוד

 

שיתוף ציבור: סקר תושבי שכונה ועסקים

במהלך השנה שחלפה ביצענו יחד עם המרכז הרב תרבותי שיקגו סקר תושבים על פני כ-250 בתי-אב ו-50 בתי עסק. הצוות עבר מדלת לדלת על מנת לפגוש את התושבים ולקיים עימם שיחת עומק בנוגע לחייהם, פיתוח השכונה, אתגרים ותקוות לעתיד. הסקר מסייע המרכז הרב תרבותי שיקגו בתכנון ותעדוף הפעילויות ומקדם את הקשר הישיר מול הקהילה, תוך חשיפת התושבים לפעילויות המגוונות שהמתנס המקומי מציע. המידע שנאסף מאושש את מה שרבים מאיתנו ידעו על האתגרים בפניהם ניצבים תושבי השכונה, אך גם מדגיש ביתר שאת את הפוטנציאל הגלום בצמיחת הקהילה ובחיזוק הפרט. התהליך כולו מונחה ומלווה על ידי חברת Viaplan  לתכנון חברתי, בניהולה של חגית נעלי-יוסף.

חדר חם: מרכז לילדים צעירים

סקר משקי הבית שבוצע לאחרונה, מצביע על שכיחות של משפחות שאינן מסוגלות להציע נוכחות הורית וארוחה חמה לילדיהם עד שעות הערב המאוחרות. עמותת ג'ינדאס יחד עם המרכז הרב תרבותי שיקגו זיהו את הצורך וסיפקו מענה מיידי על ידי הקמת "חדר חם", מרכז לילדים בגיל 5-10. התכנית מספקת מסגרת בטוחה, אמינה ומגנה עבור ילדי השכונה שזקוקים לה. החונכת המקצועית של החדר החם אוספת את הילדים מהמסגרות ומלווה אותם ישירות אל החדר, שם הם מבלים בשילוב של פעילויות הנאה וכיף יחד עם למידה, חיזוק מיומנויות ותרגול. במסגרת החדר החם הילדים מקבלים גם ארוחה חמה. שעות הפעילות של המרכז נמשכות עד שעות מאוחרות כדי לתת מענה גם למשפחות בהן ההורים עובדים בשעות אלו. בסוף השהות בחדר החם, החונכת מלווה באופן אישי את כל הילדים לביתם. נחיצותה של התכנית ניכרת במספר הילדים הרשומים אליה ובמשוב החיובי המתקבל מהילדים ומהוריהם.

 

סיורים מודריכים על ידי תושבי השכונה: מיזם לפיתוח כלכלי

הקורס "מורי דרך בשכונה" מכשיר כ20 נשים מהקהילה הערבית ומהקהילה היהודית של יוצאי אתיופיה להדריך ולהוביל קבוצות מבקרים בשכונה בה הן מתגוררות. ג'ינדאס והמרכז הרב תרבותי שיקגו פעלו לבניית והובלת הקורס, מתוך מטרה ליצור תשתית תיירותית מקומית בתוך השכונה מחד והכשרת מדריכי סיורים כאפשרות להכנסה נוספת מאידך. הקורס מחזק איכויות ויכולות של המשתתפים בו במישור של הכרת ההיסטוריה והתרבות המקומית יחד עם פיתוח מיומנות של עמידה ודיבור מול קהל תוך שיתוף הסיפור האישי של כל אחד מהם. ביקור קבוצות באזור יחזק כמובן גם בעלי עסקים מקומיים נוספים. בספטמבר האחרון הגיעה קבוצה של תכנית Reality של קרן שוסטרמן לסיור, ארוח וארוחה שתופעלו על ידי ספקים ותושבים מקומיים.ביקור משלחת עיריית לוד לארה"ב

בסוף ספטמבר יצאה משלחת לארה"ב הכוללת את אהרון אטיאס, מנכ"ל עיריית לוד, יוסי הרוש, סגן ראש העיר- חינוך, פאתן אלזינאתי, המרכז הרב תרבותי שיקגו ואביטל בלונדר, מנכ"לית עמותת ג'ינדאס. המשלחת נסעה למספר ערים למטרות למידה של מודלים להתחדשות עירונית וליצירת שותפויות. הביקור התחיל בפגישות עם ריצ'ארד ברון, יו"ר מועצת המנהלים, וסנדרה מור, נשיאה לשעבר, של Urban Strategies, Inc ובסיורים בפרויקטים המגוונים של הארגון, כולל גם מבני דיור חברתי/ בר השגה שהקימו בסנט לואיס. הדיון התמקד בשאלה כיצד ניתן לאמץ את הגישה של Urban Strategies Inc למטרות התחדשות עירונית בלוד תוך שיתוף פעולה בין חברי המשלחת. משם המשיכה המשלחת לבלטימור, וושינגטון וניו יורק לפגישות בהן הציגה את הסיפור הייחודי של העיר לוד בפני שותפים קיימים ופוטנציאלים כגון הפדרציה היהודית, קרנות משפחתיות, גופי פיתוח וארגוני התחדשות עירונית. חברי המשלחת שבו ללוד עם תובנות ורעיונות למודלים חדשים לפיתוח העיר תוך מחויבות עמוקה לחידוש וקידום אזור העיר העתיקה. זה המקום להביע תודה עמוקה לכל המארחים, על ההזדמנות ללמוד מנסיונם הרב, ולכל השותפים שאפשרו את יציאתה של המשלחת.

ציון חג הסיגד

לאחרונה קיים המרכז הרב תרבותי שיקגו ארוע לציון חג הסיגד שנחגג על ידי הקהילה האתיופית. הפעם התארח הפעיל החברתי, אספה היילו, וחלק עם המשתתפים את סיפורו האישי על העליה מאתיופיה ועל מעורבותו והפעילות שלו בקרב הקהילה האתיופית. אספה הרחיב על משמעות חג הסיגד בתרבות האתיופית-יהודית והרחיב על החשיבות של מספרי סיפורים בהפצת ושימור התרבות. מנהלת תחום חברה יהודית, טלי סמני ורכזת הקהילה היהודית אינגודאי לקצאו ארגנו והנחו את הערב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *