חגיגה בשכונה

חברים יקרים,

הקיץ הגיע ללוד, ובעיר העתיקה קבלנו את פניו בשוק לילה חגיגי בסימן חודש הרמדאן שאירח את כל קהילות השכונה והעיר. אמראת, אחת המוכרות בשוק (בתמונה למעלה), תארה בהתלהבות "אני מצפה בהתרגשות להצטרף כבר לחגיגה!"
ברוח החגיגה ואוירת שיתוף הפעולה, ג'ינדאס ממשיכה לקדם יוזמות ופרויקטים לקידום התושבים והאזור. מוזמנים לקרוא על הפרויקטים הבאים: 

  • התקדמות בהקמת הקייטרינג החברתי

  • מסיבת רחוב בשכונה

  • שוק לילה בסימן רמדאן

  • הכרות עם המתמחים הנהדרים שלנו שליוו אותנו בשנה החולפת

  • תמיכה בנשים "חסרות מעמד"

  • משלחת לארה"ב בספטמבר 

כל זה לא היה אפשרי ללא התמיכה והמסירות של השותפים הרבים שלנו שמחויבים לשכונה המיוחדת הזו ולעיר. כעת, כשאנו פועלים בשיתוף פעולה קרוב עם עיריית לוד ועם המרכז הרב תרבותי "פסיפס", אנו מצפים להצלחות נוספות ומרגשות. 
ברכות ודרישת שלום מכולנו בלוד. מאחלים לכם, שותפים וחברים יקרים, הרבה חגיגות קטנות משלכם!

אביטל בלונדר
מנכ"ל

כחלק מתכנית שמטרתה לחזק את הקשר שבין תושבי השכונה לבין המרכז הקהילתי "פסיפס" והעשרת תרבות הפנאי ואפשרויות הבילוי של תושבי השכונה, הגיעו מאות תושבים לחגיגה שהתקיימה בגינה המשותפת של רחוב סטרומה.

החגיגה כללה הופעה של מפעיל מקומי, מוסיקה, ריקודים וסרט שהוקרן על מסך ענק. הארוע משך אליו משפחות רבות מהרחוב ומרחובות נוספים באזור. הארוע, שהוא המשך טבעי לארוע שהתקיים בשנה שעברה ברחוב חשמונאים, התאפיין הפעם בשמחת האיפטאר- ארוחת הלילה של שבירת צום הרמדאן.

מארגני הארוע העמיקו קשרים עם אנשי השכונה ואספו פרטי קשר נוספים של התושבים.

 

ג'ינדאס עושה צעד נוסף לעבר המטרה של הקמת קייטרינג חברתי בעיר, שיעסיק מעל ל30 נשים משכונת רמת אשכול בלוד.

המודל העסקי-חברתי של הקייטרינג פותח על ידי עמותת אג'יק פיתוח הנגב ומיושם בהצלחה רבה בחורה שבנגב ובמגדל העמק שבצפון. המרכז לפיתוח כלכלי בג'ינדאס עובד בשיתוף פעולה עם אג'יק על מנת לקדם את הקמת המפעל השלישי של המיזם בלוד.

המפעל יספק אלפי מנות מזון איכותיות ביום לטווח לקוחות רחב. בתמונה, לקוחות פוטנציאלים בעת ביקור במפעל במגדל העמק, לומדים על תהליך האריזה הייחודי למפעל המשקף שילוב חשיבה עסקית עם חשיבה חברתית.

שוק הלילה החמישי התקיים הפעם בסימן חודש הרמדאן עם ערבו הראשון של החג. ג'ינדאס שיתפה פעולה עם המרכז הקהילתי יהודי-ערבי "פסיפס" ועם עיריית לוד ויחד יצרו שוק לילה צבעוני ומרגש. השוק התאפיין בהתרגשות שלקראת החג: מצעד ילדים שצעד לכבוד החג ברחבי העיר הגיע אל מתחם השוק ובכך סימן את פתיחת הארוע- בגדים מסורתיים, מאכלי חג מסורתיים, עבודות יד ומוזיקה.

אל השוק הגיעו אורחים רבים מתוך העיר לוד ואורחים רבים מחוץ לעיר. ניבין, גננת בעיר שזו לה הפעם הראשונה בשוק: "זהו יום מבורך. אני נרגשת לראות כל כך הרבה אנשים שהגיעו לחגוג איתי את החג שלי." אמראת, מעצבת בגדי תפילה יחודיים עבור נשים מוסלמיות התרגשה לראות מגוון אנושי רחב כל כך ביום השוק "זה נפלא לראות במקום אחד מפגש של כל כך הרבה תרבויות יחד."

שרה פנטה, ילידת העיר לוד עברה לאחרונה להתגורר בשכונת רמת אשכול יחד עם בן זוגה. שרה חברה בקהילת יהודי אתיופיה וכעת נמצאת בשנתה השניה בלימודי עבודה סוציאלית במכללת אשקלון. שרה מממנת את לימודיה בכוחות עצמה בעבודה כנציגת מכירות. כחלק מההתמחות הצטרפה שרה למחלקה הקהילתית של ג'ינדאס בספטמבר 2015 ופעלה עם הקהילה המקומית מתוך המרכז הקהילתי יהודי-ערבי "פסיפס".

שרה ריכזה את המפגשים השבועיים של האוכלוסיה המבוגרת של יוצאי אתיופיה וארגנה עבורם הרצאות בשפה האמהרית בנושאים כגון, בריאות, אורח חיים ועוד. על מחיובותה לשכונה אומרת שרה "אתה לא יכול לשבת ולצפות שיהיה טוב, אתה חייב לפעול ולקדם את זה בכוחות עצמך."

דועאא אזברגה, סטודנטית לעבודה סוציאלית במכללת אשקלון, ילידת לוד בת למשפחה בדואית מהנגב. דועאא מזוהה כפמיניסטית ופעילה חברתית ומתנדבת בשכונת ילדותה ברמת אשכול.

כחלק משלב ההתמחות, הצטרפה דועאא למחלקה הקהילתית של ג'ינדאס בספטמבר 2015 ופעלה עם הקהילה המקומית מתוך המרכז הקהילתי יהודי-ערבי "פסיפס".

במהלך חודש פברואר, הקימה דועאא אזבארגה תכנית עבור נשים חסרות מעמד בשכונה- נשים תושבות הגדה המערבית ועזה שנישאו והקימו משפחות בתחומי ישראל אך חסרות כל תעודה רשמית. נשים אלו וילדיהן מתמודדים עם אתגרי תעסוקה, לימודים וחינוך, ביטוח ותנאים סוציאלים ועוד.

בנוסף לתמיכה שהתכנית מעניקה לאותן נשים, דועאא ארגנה כנס באפריל 2016 להעלאת המודעות לבעיה. קרוב ל100 איש הגיעו לכנס כולל ח"כ תמר זנדברגונציג עיריית לוד. "לא ציפיתי שיגיעו כל כך הרבה אנשים. שלחתי הודעה בקבוצת הווטסאפ של הנשים, והחלה התעניינות גדולה. קבלתי שיחות טלפון מנשים בנגב ואפילו מתושבות הגליל. היתה התעניינות עצומה." כל שבוע נפגשת דועאא עם קבוצת ליבה של כ20 נשים חסרות מעמד ומזמינה מרצים מתחומים ומארגונים שונים להצטרף.

בסוף חודש ספטמבר הקרוב תטוס לארה"ב מנכ"ל ג'ינדאס, אביטל בלונדר, יחד עם משלחת שתכלול גם את פאתן זינאתי, מנהלת המרכז הקהילתי "פסיפס" ואת אהרון אטיאס, מנכ"ל עיריית לוד. המשלחת תסקור מודלים קיימים של התחדשות עירונית ותשתף את התקדמות המיזמים המקומיים של לוד עם גורמים ושותפים פוטנציאליים בארה"ב. המשלחת תנחת בסנט לואיס, לסיור באתרים של דיור בר השגה שהוקמו על ידי חברת מ'קורמק-סאלזר-ברון, ותמשיך לסיורים ופגישות בוושינגטון, בולטימר, וניו יורק. נסיעת המשלחת מתאפשרת הודות לשיתוף הפעולה הקיים בין גינדאס ובין מרכז "פסיפס" ועיריית לוד. חברי המשלחת מצפים ללמוד ולייבא ידע ופרקטיקות חדשות בתחום ההתחדשות העירונית לתוך העיר לוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *